Coś jakby wstępniak...
O mnie
Moja twórczość
Artykuły
Galeria fotek
Download
Linki
Księga gości
Kontakt
    
    

Emulacja na PC


Najlepszym emulatorem Atari na PeCeta jest chyba Atari800Win. Poniżej podstawowa konfiguracja (do odpalenia paru gier).

Konfiguracja emulatora

Po ściągnięciu emulatora trzeba jeszcze pokazać mu, gdzie są pliki z obrazem pamięci ROM. ROMy można ściągnąć z działu Download. Po rozpakowaniu archiwum dokonujemy pierwszego uruchomienia. Ukaże się nam komunikat, w którym pisze o konieczności skonfigurowania. Klikamy na Tak, a następnie na Search. W okienku odnajdujemy miejsce, do którego rozpakowaliśmy pliki i klikamy na OK, a potem jeszcze raz OK. Potem już ukaże nam się SELF TEST Atari. Ustawienia te można zmieniać później w Atari \ ROM images...

Pierwsze, co należy zmienić, to tryb graficzny. Dokonujemy tego wchodząc do View, a potem Graphic options... Najlepiej jest wybrać 672x480 in a window. Po wybraniu rozdzielczości pojawi się komunikat informujący, że wybrany tryb graficzny może spowodować spowolnienie działania emulatora. Klikamy na Ok i jeszcze raz na Ok. Można również spowodować, aby emulator pracował w trybie pełnoekranowym. W menu View należy wybrać Full screen. Następnie należy zmienić urządzenie sterujące. Wchodzimy do Input, a potem Joysticks.... W pierwszej liście rozwijanej najlepiej jest wybrać Arrows + RCtrl as fire,czyli sterowanie za pomocą klawiszy strzałek, a fire to prawy Control. Numpad oznacza sterowanie z klawiatury numerycznej. Jeżeli mamy joystick lub gamepad to wybieramy jego nazwę z listy.

Jak uruchomić grę zapisaną w formacie .com, .exe, .xex ?

Klikamy myszą na File, a potem Load executable. W okienku dialogowym wybieramy interesującą nas grę, czekamy chwilę, aż pojawi się plansza tytułowa gry.

Jak uruchomić grę zapisaną w formacie .atr, .xfd ?

Pliki o tych rozszerzeniach to jakby całe dyskietki. Procedura odpalenia gry (programu) w tym przypadku wygląda inaczej. Klikamy na File, Attach disk i Drive 1. Jak poprzednio odnajdujemy interesującą nas grę lub program. Teraz należy tylko wcisnąć kombinację klawiszy Shift+F5 (Zimny start emulatora). Chwila czekania i do grania! :)

Wirtualne dyski twarde

Można zapisywać na nich różne pliki, np. programy w BASIC'u, grafiki. Wirtualny dysk twardy to po prostu folder, który będzie funkcjonować jako dysk emulatora Atarynki. Najpierw należy utworzyć folder, który ma spełniać tę funkcję. Następnie wchodzimy do Atari, Hard Disks... . Klikamy na jeden z przycisków H1:, H2:, H3:, H4:. Wybieramy folder, który ma pełnić tę funkcję i klikamy na OK. Żeby wszystko było ok., należy jeszcze wejść w Atari\Settings.

Wypadałoby teraz wspomnieć o okienku opcji emulatora. Wchodzimy w Atari i Settings. Pierwszy checkbox w przekładzie na polski oznacza: "Wyłącz Basic podczas bootowania Atari". Jak ktoś chce tylko grać, to najlepiej zostawić zaznaczenie przy tej opcji. Następnego checkboxa najlepiej zostawić w spokoju, tak też i ja zrobię. Następny po naszemu oznacza "Włącz urządzenie H: dla dysków twardych". Chcąc korzystać z wirtualnych dysków twardych należy zaznaczyć tę opcję. Następna opcja oznacza: "Używaj urządzenia H: w trybie tylko do odczytu". Tę opcję lepiej odznaczyć. Następna opcja: "Włącz emulację drukarki jako urządzenie P:". Drukarka podłączona do PC będzie dostępna jako urządzenie P:(czyli P jak "Printer").  Odwołując się do tego urządzenia można drukować spod emulatora. Kolejna opcja jest wyjściem awaryjnym, gdy nie będzie się dało wydrukować. Ostatnia opcja po naszemu oznaczałaby "Włącz emulację urządzenia R: dla sieci lokalnej". Za pomocą urządzenia R: można komunikować się z innym użytkownikiem emulatora w sieci lokalnej.

 Kilka ważniejszych klawiszy 
 Klawisz (kombinacja)  Znaczenie 
F2Option
F4Select
F3Start
F5 Ciepły restart 
Shift+F5 Zimny restart 
Page DownHelp
EndInverse

<< Wstecz


Komentarze

Ten materiał nie został jeszcze skomentowany. Możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Autor* 
E-mail* 
WWW 
Treść komentarza*/**
Czy jesteś botem?
 Tak, a to jest spam.
 Nie, jestem człowiekiem, to nie jest spam.
 Nie wiem...
Ile jest 6 razy 5 ?
Podaj wynik:  
 
* - pola obowiązkowe;
** - z treści komentarza usunięte zostaną wszystkie znaki końca wiersza, takze nie ma co ich klepać.

    
    PHP & MySQL solutions, desgin and (almost) everything by Grzybson/SSG, hosted by pigwa.net